27 Temmuz 2008 Pazar

Güzel Bir İstanbul Turu (27.07.2008)


Bugün güzel bir tur yaptım. Klasik İstanbul turuydu. Hipodrom, Sultanahmet Camii, Yerebatan Sarnıcı, yemek, Aya Sofya ve Topkapı vardı programda. Ama amacı ve anlamı farklı bir turdu.

Ben Avusturya Liseliyim. Bu nedenle oradan gelen tur teklifi hemen kabul görür haliyle tarafımdan ama işin ucu öyle güzel bir noktaya uzanıyor ki... Bunun içinde olmazsam olmazdı.

Avusturya Liseliler Derneği 2008 Nisan sonunda bir Kadın Platformu oluşturmuş.

Bu platformun amacı Dernek Bülteninde öyle açıklanıyor:

"Yola çıkarken amacımız; Avusturya Lisesi mezunları olarak ülkemizde yaşayan kızlarımızın ve kadınlarımızın bir sorununa el atmak ve çözümüne bir katkı sağlamak idi. ALD Kadın Platformu katılımcıları olarak gerçekleştirdiğimiz toplantılarda Türkiye’de kadının ekonomik üretkenliğini, yani “iş yaşamında aktif olma" konusunu kendimize misyon olarak seçtik. Özellikle Anadolu’da ve kısmen büyük kentlerin varoşlarında kadınların çalışmasının "ayıp sayıldığı" 21. yy.'da, "BEN çalışmak istiyorum" sloganıyla kadının ekonomik üretkenliğini teşvik edecek ve çalışmak isteyen kadına da iş fırsatları yaratacak bir girişim amaçladık.

Bir yandan bu sloganın arkasında yatan "kadınlar da çalışmalı, onlar da üretmeli” fikrini yayan etkinlikleri yürütürken, diğer yandan üniversite öğrencisi kızlara iş yaşamını tanıtmak, işletme yönetimini gerçek ortamlarda göstermek üzere üyelerimizin sahibi olduğu ya da karar verici pozisyonlarda bulundukları şirketlerde 30'ar günlük staj olanakları yaratacağız.

Stajyerleri; öncelikle Doğu Anadolu’daki altı üniversitenin İşletme, Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, İletişim ve Hukuk Fakülteleri’nde 5. veya 6. yarıyıla (sömestr) devam eden kız öğrenciler arasından seçeceğiz. Stajyer kriterlerimizi ilgili üniversitelerin yönetimlerine ileteceğiz ve onlarla işbirliği içerisinde olacağız.

Stajın detaylı bir programı olacak ve projemiz kapsamında stajyer istihdam eden tüm katılımcılarımızdan bu program boyunca "öğretme" sürecini uygulamalarını isteyeceğiz. Stajyerler; çalıştıkları şirketin tüm birimlerinde görev alacaklar. Bunu sağlamak için hem şirketler hem de stajyerler için birer kılavuz hazırlayacağız.

Şirketteki ALD üyesi/AL mezunu; stajyerin "koç"u olacak ve haftada en az bir saat kendisiyle bir araya gelerek stajyerden deneyimleri ile ilgili geri besleme alacak ve onunla kendi iş deneyimlerini paylaşacak, stajyeri yönlendirecek. Ayrıca stajyerlere haftada yarım gün toplu eğitim verilecek. Bu eğitimler daha çok sosyal yaşamdaki iletişim becerilerini kazandırmaya ve psikolojik açıdan güçlendirmeye yönelik olacak."

Ne kadar güzel değil mi?

Bu amaçlananlar yapılıyor. Çok hoşuma gitti. Bugün bu stajyer kızların gezisi vardı ve turun rehberi bendim. Çok severek yaptım turu, ben onları sevdim, onlar da mutlu oldular, memnun kaldılar sanırım.

Kars ve Erzurum Üniversiteleri ile Kadir Has Ünivesitesinden kızlarımız vardı.

Onlara hayatta başarılar diliyorum.

Bu tür oluşumların içinde olmaktan, elimden geleni yapmaktan her zaman büyük mutluluk duymuşumdur. Her zaman da bu tür oluşumların verdiği görevleri üstlenmeye, elimden geleni yapmaya hazırım.

Ayrıca Mardin Çalışma Komisyonu kurucusu ve başkanı olarak bu tür çalışmaların içinde olmak görevimdir.

Hiç yorum yok:

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails